Girişimcilerin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Girişimcilerin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

Girişimcilerin Olmazsa Olmazları Nelerdir?

En eski tarihlerden bu zamana kadar bakıldığında girişimcilerin olmazsa olmazları nelerdir sorusunun yanıtı kolayca veriliyor.

Yapılan girişin hangi sektörde, hangi alanda, ne şekilde olursa olsun girişimci olmak belli kişilik ve karakter kalıplarına sahip olmak gerektiğini gösteriyor. Elbette davranışlar değişebilir; ancak tüm girişimcilerin sahip olduğu ortak özellikleri onları hem bir şeyin mucidi olmaya hem de pes etmeden çalışmaya teşvik etmiştir.


Pes Etmemek


Bakıldığında her girişimcisinin hayatında bir iflas, bir kovulma ya da okul hayatında başarısızlıklar olduğu görülüyor. Bunun sonucu ise diğer kişilerin farklı olan yaptıkları pes etmeme durumu. Onlar her defasından sıfırdan başlama konusunda da istekli hareket etmişlerdir. Sonucunda ise ne mi oldu? Elbette fikirleri ile ayakta kalmayı başardılar. Düştükleri yerden yeniden güçlenerek ayağa kalmayı başaran girişimciler, hata yapmayı da öğrendi. Ancak pes etmedi.


Farklı Düşünmek


Bir fark yarat! Girişimcilerin olmazsa olmazı, tekrar değil, fark yaratmaktır. Baktığınızda yine girişimcilerin bu kadar çok gündeme gelmesinde, yaptıkları eylemlerin daha önce başka biri tarafından yapılmamış olması yatar. Onların ilk kez deniyor olması, farklı olması onların akılda kalıcılığının en önemli sebebidir. Elbette bu durumda kazandıran farklı düşünce ile hareket etmek olmuştur. Farklı olan her şeyin akılda kalıcılığı çok daha fazla olacaktır. Elbette bir de başarı ile sonuçlanması durumunda çok daha büyük bir etki yaratacaktır. Düşüncenin ötesinde farklı bir düşünce ile ortaya çıkmak girişim olacak.


Mantıklı Hareket Etmek


Var olan duruma göre mantıklı hareket etmek, girişimcilerin ortak özellikleri arasında. Yapacağınız girişimde, duygusal hareket etmenin dışında hesap yaparak ilerlemeniz çok daha doğru olacak. Bu sayede hata riski de azalacak. Tamamen bunları göz önünde bulundurarak akıllı adımlar ile ilerlemeniz gerekiyor. Bakıldığında pek çok girişimci de ortaya çıkan her durumda mantıklı hareket etmek üzerine hamle yapmıştır. Başarının kaynağı olarak bunun gösterilmesi önemlidir. Elbette içinde bulunduğunuz duruma göre o an mantıklı olanın ne olduğu konusunda emin olamayabilirsiniz. Ancak mantıklı hareket etmek farklı bakış açıları geliştirmek de en doğrusu olacaktır.


Hesap ve Plan Yapmak


Girişim için olmazsa olmazlar arasında hesaplı hareket etmek var. Hesap yapmak, ona göre hareket etmek önemli. Planlı bir şekilde hareket etmeniz durumunda da sorun yaşamayacaksınız. Tamamen en iyi şekilde planlı hareket ederek, sorunsuz şekilde önünüzü görme fırsatını bulacaksınız. Girişimcilerin genel anlamda her zaman bir hesap içinde olduğunu da söyleyebiliriz. Mevcut olan durumlar üzerinden, gelişmek için sürekli olan plan yapmak ve hesaplar ile ilerlemek de belki de fikirlerinin bu kadar büyümesini sağlayan bir kriterdir. Plan yapmak vazgeçilmezleri olduğundan, pek çok durumda da kendilerini olumsuzluktan bir anda olumlu ve avantajlı olan kısma atmayı başarmışlardır.


Araştırmacı Olmak


Olmazsa olmaz bir diğer durum ise araştırmacı olmaları. Araştırmaktan vazgeçmeyen, mutlaka araştırmaları ile yeni fikirleri de görme fırsatı olan kişilerdir. Onlar için her zaman bir ileriki adımı görmek adına araştırmak yağmak gerekir. Farklı düşüncelerden ve bakış açılarından da haberdar olmak açısından, direkt olarak araştırmacı şekilde yaklaşılır. Her durum için de bu böyledir. Genel anlamda hemen global yaklaşma, büyük düşünme, araştırma sonucunda ne şekilde yol izleneceğine karar verme girişimciler için olmazsa olmazdır. Araştırmacı kimliği girişimciler için vazgeçilmezler arasında. Olmazsa olmaz görülmesinde, mutlaka bu alanda öğrenilen her yeni şeyin onlar için başka bir kapı açma sebebi yatar. Sonucunda ise mutlaka yeni fikirler ile ortaya çıkar.